Начало Основна линия Омбудсманът сезира парламентарната комисия по енергетика заради ремонта на „Топлофикация София“ в столичния ж.к. „Дружба“
10085
България

Омбудсманът сезира парламентарната комисия по енергетика заради ремонта на „Топлофикация София“ в столичния ж.к. „Дружба“

Омбудсманът Велислава Делчева сезира Комисията по енергетика в Народното събрание след постъпили над 200 жалби само за ден след решението на „Топлофикация София“ да извърши 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в ж.к. „Дружба 2“. Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.Работата е планирана от 2 октомври до 30 декември 2025 г. и ще засегне 120 жилищни сгради.

Автор: БТА / Редактор: | 19 Септември 2025, 08:36 ч.
Омбудсманът сезира парламентарната комисия по енергетика заради ремонта на „Топлофикация София“ в столичния ж.к. „Дружба“
Омбудсманът сезира парламентарната комисия по енергетика заради ремонта на „Топлофикация София“ в столичния ж.к. „Дружба“
Снимка © Омбудсман на Република България

Омбудсманът Велислава Делчева сезира Комисията по енергетика в Народното събрание след постъпили над 200 жалби само за ден след решението на „Топлофикация София“ да извърши 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в ж.к. „Дружба 2“. Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана. Работата е планирана от 2 октомври до 30 декември 2025 г. и ще засегне 120 жилищни сгради.

Димитър Маринов е преизбран за председател на Българския фармацевтичен съюз (

Пешеходка на 18 години пострада при пътен инцидент снощи на кръстовището на у

Вицепремиерът и финансов министър Гълъб Донев съобщи пред журналисти, че са и

На съвместна информационна среща, организирана от Сдружение Местна инициативн

Мъж на 49 г. от село Георги Дамяново, център на едноименната община в област

Делчева настоява комисията да изслуша изпълнителния директор на „Топлофикация София“, председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и министъра на енергетиката. Причината е безпрецедентно дългият срок на ремонта в началото на отоплителния сезон и въпросът дали дружеството е подготвено за зимата.

Омбудсманът напомня, че според Закона за енергетиката „Топлофикация София“ е длъжна да гарантира сигурността, непрекъснатостта и качеството на снабдяването. Министърът на енергетиката носи отговорност за контрола върху техническото състояние на мрежата, а КЕВР следи за спазване на лицензионните условия и сигурността на доставките, е записано още в писмото. 

Велислава Делчева подчертава, че още в началото на 2025 г., след изрични писма на институцията на обществения защитник, „Топлофикация София“ е заявила готовност за ремонт след приключване на отоплителния сезон 2024–2025 г. Това не е направено, което сега поставя хиляди домакинства в риск да останат без отопление и топла вода, сред които има възрастни хора, семейства с малки деца и домакинства с ниски доходи. Делчева поставя и въпроса дали електропреносната мрежа в района може да издържи на повишено натоварване.

Омбудсманът обръща внимание и на начисляването на прогнозни сметки за клиенти, които няма да получават топлоенергия по време на ремонта. Тя настоява за решение тези начисления да бъдат спрени.

В отделно писмо до изпълнителния директор на „Топлофикация София“ Велислава Делчева изисква съкращаване на срока на ремонта, прекратяване на начисляването на прогнозни сметки на засегнатите клиенти и компенсиране на потърпевшите в ж.к. „Дружба 2“.

До 17:00 часа днес движението по главен път I-1 Видин – Монтана в участ

Гранични полицаи задържаха 27 незаконни мигранти при проверка на микробус с б

Времето в планините е слънчево със слаб вятър, а следобед се очаква заоблачав

„Гражданите справедливо настояват за преразглеждане на организацията и сроковете на ремонтните дейности, които засягат хиляди домакинства“, подчертава омбудсманът.

От "Топлофикация София" обявиха на 17 септември, че спират топлоподаването към ж.к. "Дружба - 2" - втора, трета, четвърта и пета част, заради започването на поетапен текущ ремонт на топлопреносната мрежа в ж.к. "Дружба - 2" - втора, трета, четвърта и пета част. Текущият ремонт ще отнеме 90 дни и ще се осъществи в периода от 9 часа на 2 октомври до 20 часа на 30 декември, съобщиха от "Топлофикация" през официалния си сайт. Причината за предприемането на ремонтните дейности са зачестилите аварии и изключително влошеното техническо състояние на съществуващата мрежа, която е на над 35 години.

На следващия ден общинските съветници от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) поискаха незабавно изслушване на ръководството на "Топлофикация София" в Постоянната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране към Столичния общински съвет (СОС) заради плановете за спирането на топлоподаването към ж.к. "Дружба - 2" - втора, трета, четвърта и пета част, заради започването на поетапен текущ ремонт на топлопреносната мрежа.

Според ПП-ДБ това е пореден провал на ръководството на "Топлофикация", назначено от ГЕРБ, "БСП за България" и "Има такъв народ", посочва Грети Стефанова, зам.-председател на инженерната комисия към СОС. 

Също вчера кметът на район “Искър” Петко Краев разговаря с изпълнителния директор на „Топлофикация“ Петър Петров по повод плануваните ремонти в столичния квартал „Дружба-2“, заради които топлоподаването ще бъде спряно от 2 октомври до 30 декември 2025 година. Това съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.

По време на срещата директорът на дружеството е уверил, че по време на предстоящите ремонти топлоподаването няма да бъде прекъснато за целия обявен период. Работата ще се извършва поетапно, като за всяка отделна сграда и обект ще бъде осигурено възможно най-бързо възстановяване на услугата, пише в съобщението.

По думи на директора на „Топлофикация“ засегнатите от ремонта 120 жилищни сгради няма да бъдат със спряно топлоподаване през целия период на ремонта.

За да бъдат намалени неудобствата за абонатите, ще се работи поетапно, което означава, че е възможно някои от сградите да бъдат с пуснато топлоподаване още за началото на отоплителния сезон. В тази връзка ще бъдат монтирани спирателни арматури, които да позволят приключването на строителните дейности в отделните участъци и поетапното предсрочно възстановяване на топлоподаването по подменените трасета.

Детските градини и училищата в обхвата на проекта ще бъдат с приоритет и при тях спирането ще бъде сведено до минимум, допълниха от пресцентъра. За абонатите на дружеството няма да бъдат начислявани и сметки за периода, в който е спряно топлоподаването.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Американските самолети ще напуснат летище „Васил Левски“ до края на юни
Американските самолети ще напуснат Летище „Васил Левски“ до края на юни. Правителството е в регулярен диалог с американската страна, съобщи премиерът Румен Радев в нача ...
Започване на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт ще разглежда Общинският съвет в Свиленград
Започване на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт за общинската и областна транспортни схеми ще разглежда Общинският съвет в Свиленград на своето 48-мо редовно ...
Няма пострадали при катастрофата, която ограничи движението по пътя Гурково - Велико Търново
Няма пострадали при пътнотранспортното произшествие, заради което движението в Прохода на Републиката беше ограничено. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в Стара Загора. К ...
Процедурни правила за избор на член на Комисията за противодействие на корупцията приеха съдиите от ВКС
Пленумът на Върховния касационен съд (ВКС) прие Процедурни правила за избор на член на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) от Общото събрание на съдиите от Наказателна ...
Гражданска инициатива настоява за възстановяването на четири столични минерални бани
Гражданска инициатива “За възстановяване и опазване на минералните бани и извори" започна местна и национална подписка за възстановяването на Централна минерална баня - София ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
Общинският съвет в Оряхово ще разгледа предложение за кандидатстване на Общината по международен проект. На сайта на администрацията е публикуван проект на дневен ред.  Според ...
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на нов изпълнител на обществения транспорт по общинската и областна транспортни схеми на своето 48-мо редовно ...
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
Пешеходка на 18 години пострада при пътен инцидент снощи на кръстовището на ул.“Кап. Петко Войвода“ и бул. „Княз Ал. Батенберг“ в Казанлък. Това съобщиха от ...
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
Ако държавните служители започнат да си плащат осигуровките сами, какъв е смисълът тогава от Закона за държавния служител, след като той ще остави само вреди и никакви ползи за тях ...
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
С балансова печалба от 5676,63 лв. завършва 2025 г. Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй, отчетоха от болницата през Общинския ...
Тикер в 14:04 ч.
Общинският съвет в Оряхово ще разгледа предложение за кандидатстване на Общината ...
Начало Основна линия
10085
България

Омбудсманът сезира парламентарната комисия по енергетика заради ремонта на „Топлофикация София“ в столичния ж.к. „Дружба“

Омбудсманът Велислава Делчева сезира Комисията по енергетика в Народното събрание след постъпили над 200 жалби само за ден след решението на „Топлофикация София“ да извърши 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в ж.к. „Дружба 2“. Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.Работата е планирана от 2 октомври до 30 декември 2025 г. и ще засегне 120 жилищни сгради.

| 19 Септември 2025, 08:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Омбудсманът сезира парламентарната комисия по енергетика заради ремонта на „Топлофикация София“ в столичния ж.к. „Дружба“
Омбудсманът сезира парламентарната комисия по енергетика заради ремонта на „Топлофикация София“ в столичния ж.к. „Дружба“
Снимка © Омбудсман на Република България

Омбудсманът Велислава Делчева сезира Комисията по енергетика в Народното събрание след постъпили над 200 жалби само за ден след решението на „Топлофикация София“ да извърши 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в ж.к. „Дружба 2“. Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана. Работата е планирана от 2 октомври до 30 декември 2025 г. и ще засегне 120 жилищни сгради.

Делчева настоява комисията да изслуша изпълнителния директор на „Топлофикация София“, председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и министъра на енергетиката. Причината е безпрецедентно дългият срок на ремонта в началото на отоплителния сезон и въпросът дали дружеството е подготвено за зимата.

Омбудсманът напомня, че според Закона за енергетиката „Топлофикация София“ е длъжна да гарантира сигурността, непрекъснатостта и качеството на снабдяването. Министърът на енергетиката носи отговорност за контрола върху техническото състояние на мрежата, а КЕВР следи за спазване на лицензионните условия и сигурността на доставките, е записано още в писмото. 

Велислава Делчева подчертава, че още в началото на 2025 г., след изрични писма на институцията на обществения защитник, „Топлофикация София“ е заявила готовност за ремонт след приключване на отоплителния сезон 2024–2025 г. Това не е направено, което сега поставя хиляди домакинства в риск да останат без отопление и топла вода, сред които има възрастни хора, семейства с малки деца и домакинства с ниски доходи. Делчева поставя и въпроса дали електропреносната мрежа в района може да издържи на повишено натоварване.

Омбудсманът обръща внимание и на начисляването на прогнозни сметки за клиенти, които няма да получават топлоенергия по време на ремонта. Тя настоява за решение тези начисления да бъдат спрени.

В отделно писмо до изпълнителния директор на „Топлофикация София“ Велислава Делчева изисква съкращаване на срока на ремонта, прекратяване на начисляването на прогнозни сметки на засегнатите клиенти и компенсиране на потърпевшите в ж.к. „Дружба 2“.

„Гражданите справедливо настояват за преразглеждане на организацията и сроковете на ремонтните дейности, които засягат хиляди домакинства“, подчертава омбудсманът.

От "Топлофикация София" обявиха на 17 септември, че спират топлоподаването към ж.к. "Дружба - 2" - втора, трета, четвърта и пета част, заради започването на поетапен текущ ремонт на топлопреносната мрежа в ж.к. "Дружба - 2" - втора, трета, четвърта и пета част. Текущият ремонт ще отнеме 90 дни и ще се осъществи в периода от 9 часа на 2 октомври до 20 часа на 30 декември, съобщиха от "Топлофикация" през официалния си сайт. Причината за предприемането на ремонтните дейности са зачестилите аварии и изключително влошеното техническо състояние на съществуващата мрежа, която е на над 35 години.

На следващия ден общинските съветници от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) поискаха незабавно изслушване на ръководството на "Топлофикация София" в Постоянната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране към Столичния общински съвет (СОС) заради плановете за спирането на топлоподаването към ж.к. "Дружба - 2" - втора, трета, четвърта и пета част, заради започването на поетапен текущ ремонт на топлопреносната мрежа.

Според ПП-ДБ това е пореден провал на ръководството на "Топлофикация", назначено от ГЕРБ, "БСП за България" и "Има такъв народ", посочва Грети Стефанова, зам.-председател на инженерната комисия към СОС. 

Също вчера кметът на район “Искър” Петко Краев разговаря с изпълнителния директор на „Топлофикация“ Петър Петров по повод плануваните ремонти в столичния квартал „Дружба-2“, заради които топлоподаването ще бъде спряно от 2 октомври до 30 декември 2025 година. Това съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.

По време на срещата директорът на дружеството е уверил, че по време на предстоящите ремонти топлоподаването няма да бъде прекъснато за целия обявен период. Работата ще се извършва поетапно, като за всяка отделна сграда и обект ще бъде осигурено възможно най-бързо възстановяване на услугата, пише в съобщението.

По думи на директора на „Топлофикация“ засегнатите от ремонта 120 жилищни сгради няма да бъдат със спряно топлоподаване през целия период на ремонта.

За да бъдат намалени неудобствата за абонатите, ще се работи поетапно, което означава, че е възможно някои от сградите да бъдат с пуснато топлоподаване още за началото на отоплителния сезон. В тази връзка ще бъдат монтирани спирателни арматури, които да позволят приключването на строителните дейности в отделните участъци и поетапното предсрочно възстановяване на топлоподаването по подменените трасета.

Детските градини и училищата в обхвата на проекта ще бъдат с приоритет и при тях спирането ще бъде сведено до минимум, допълниха от пресцентъра. За абонатите на дружеството няма да бъдат начислявани и сметки за периода, в който е спряно топлоподаването.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Американските самолети ще напуснат летище „Васил Левски“ до края на юни
Започване на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт ще разглежда Общинският съвет в Свиленград
Няма пострадали при катастрофата, която ограничи движението по пътя Гурково - Велико Търново
Процедурни правила за избор на член на Комисията за противодействие на корупцията приеха съдиите от ВКС
Гражданска инициатива настоява за възстановяването на четири столични минерални бани
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
Местен фокус
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
Основна линия
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
Контекст
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
Сфера
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
Сфера
Община Козлодуй отчете пред Общинския съвет изпълнението на проектите си по оперативни и национални програми
Основна линия
Пожар унищожи кабините на комбайн и два товарни автомобила край свиленградското село Райкова могила
Местен фокус
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми
Контекст
Двудневно предизвикателство, насочено към ангажираността на младите хора в Шумен, ще се състои в Общинския младежки дом в града
Контекст
Общински съвет – Козлодуй одобри анекс за стартиране на компостиращата инсталация
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.